A társadalmi nemi viszonyok a rendszerváltozás elmúlt húsz évében: poszt-szocializmus (?) és feminizmus (?)

szegedi tudományegyetem, angol-amerikai intézet, társadalmi nemek kutatócsoport - tnt

2011-ben hetedik alkalommal rendezünk konferenciát a magyar nyelvhasználat és a hatalom, a kulturális reprezentációk és az ideológia, a nők és a feminista gondolkodás magyarországi összefüggéseiről. A konferenciasorozat a társadalmi nemi viszonyok és szexualitás szempontjából vizsgálódik, rendezője a Szegedi Tudományegyetemen Társadalmi Nemek Kutatócsoportja, a TNT. Szeretettel várjuk vissza a korábbi konferenciák résztvevőit és hívunk mindenkit, itt a kiváló alkalom, csatlakozzon hozzánk: A hetedik Te magad légy!

A NYIM 7. konferenciája azokat a „hagyományosnak,” „nőközpontúnak” és/vagy „feministának” gondolt nemek szerinti munkamegosztás és pozíció körüli vitákat térképezi fel, amelyeket a rendszerváltozás során megváltozott/változó társadalmi-gazdasági körülmények, kulturális értékek és ideológiák élesztettek fel azon igyekezetükben, hogy újrarajzolják a nővel és a férfival egybekapcsolható, legitim értékek horizontját.

 


 

A konferencián olyan előadások hangzanak el, melyek a nők helyzetében újratermelődött, átrajzolódott egyenetlenségeket térképezik fel. Számba veszik a nők és férfiak, illetve a nők egyes csoportjai között megjelenő új, valamint a régi államszocializmusból továbbműködő, felerősödő társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális egyenlőtlenségek különbségeit, az oktatásban és a kulturális értékekhez való hozzáférésben való esélyeik egyenlőtlenségeit, a szexualitás, a házasság és család intézménye körül meg-megújuló küzdelmek során kirajzolódó egyenetlenségeket. Kitüntetett szerepet szánunk a társadalmi-kulturális átrendeződés vizsgálata során az új társadalmi értékek létrejöttének, illetve azoknak az intézményeknek, melyek a poszt-szocialistának gondolt értékek kitermelői és hagyományozói szerepében kellene, hogy működjenek: azaz az oktatáspolitika és kultúrpolitika ideológiája és gyakorlata terepének. Az önreflexió jegyében arra keressük a választ, hogy miként változott a volt szocialista országok és a feminizmus kapcsolata.

    • Mit jelent valójában „a hagyományos nemek szerint elkülönült értékek és normák rendszere”, milyen döntéseket kénytelenek meghozni, milyen elvárásokkal kényszerülnek azonosulni a nők illetve a férfiak csoportjába tartozók/tartozni kényszerülők? 
    • Milyen megítélés alá esik mindaz, amit feminizmusnak hívnak a tudomány egyes területein, illetve a hétköznapi, nem tudományos élet egyes területein? Egyáltalán, milyen tereken értelmes, és milyen terekben, intézményekben értelmezhetetlen, ellehetetlenített a fogalom, illetve annak jelentésváltozatai?
    • Mennyiben tud/tudott a rendszerváltozás utáni évek sokirányú társadalmi változásai során meghatározó tényező lenni a feminizmus (elmélete és gyakorlata)?
    • Milyen sajátosságokat mutat a nők és a feministák élettapasztalata, illetve ezek (tudományos) értelmezése a poszt-szocialista régióban? 
    • Miként értelmezhető (ha egyáltalán?) a posztfeminizmus itt? Milyen fontos következtetésekre jutathatunk az első (vagy második, esetleg harmadik) világ más tereiben megismert nők és feminizmusok és a magyar poszt-szocialista feminizmusok dialógusából?
    Az előadások természetesen magyar nyelvűek és 20 percesek, melyeket 10 perc vita követ.

    A konferencia részletes programja és az előadások összefoglalói letölthetők a LETÖLTÉS menüpont alatt.

    VISSZA AZ ELEJÉRE

     

    REGISZTRÁCIÓ

    Regisztrációra szeptember 30-án, pénteken, 11:30-tól 14:00 óráig, illetve október 1-én, szombaton 8:30-tól 10:00-ig  a konferencia helyszínén van lehetőség. A konferencia részvételi díja 7000 Ft, nappali tagozatos PhD-hallgatóknak 5000 Ft. Ez magában foglalja a kávét, a péntek esti fogadást és a szombati szendvics-ebédet is. MA hallgatóknak az előadások részvételi díj nélkül nyitottak (a péntek esti fogadás csak a PhD-s részvételi díjkategória ellenében). Részvételi díjat a helyszínen lehet (számla ellenében) befizetni. Részvételt lemondani - díjfizetés kötelezettsége nélkül - szeptember 1-jéig lehet (Barát Erzsébetnél).

    VISSZA AZ ELEJÉRE

    HELYSZÍN

    A konferencia színhelye a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészkari Konferenciaterme, földszint, bejárattól balra. Cim: Egyetem u. 2., a vasútállomástól kb. 15 perc séta.
     Utazás: Szeged és Budapest között óránként jár vonat. Ezek egyik fele gyorsvonatként közlekedik, ezért nem kell rá helyjegyet váltani, másik fele helyjegyes, de kényelmesebbek a kocsik. A menetidő kb. 135 perc. Pontosabb információkért lásd az online vasúti menetrendet.

    VISSZA AZ ELEJÉRE

     

    KAPCSOLAT/tartók és a konferencia szervezői is egyben:

    Barát Erzsébet
    Társadalmi Nemek Tudománya Kutatócsoport vezetője,
    Angol-Amerikai Intézet, TNT
    e-mail cím


    Sándor Klára
    Könyvtártudományi és Humáninformatikai Tanszék
    e-mail cím

    VISSZA AZ ELEJÉRE

     SZÁLLÁSLEHETŐSÉGEK

    Kérünk mindenkit, hogy maga rendezze. Azoknak a résztvevőknek, akik nem az Apáthy vagy a Móra Kollégium vendégszobáiban kérnek szállást (központi szám, ahol a kollégiumokat lehet kérni: 62/544-000), a következő szállásokat javasoljuk:

    Kata Panzió
    Bolyai utca 20.
    +36 62 311 258
    email

    Hotel Korona Szeged
    Petőfi sgt. 4.
    +36 62 555-787
    email

    Família Panzió
    Szentháromság u. 71.
    +36 62 441-122
    email

    Mosoly Apartman
    Szentháromság u. 38.
    +36 62 649 127
    email

    VISSZA AZ ELEJÉRE