LetÖlthetŐ
- Jelentkezési lap
- Program
- Összefoglalók
- Térkép
- Egyéb
RÉSZTVEVŐK
-
Annus Irén
Barát Erzsébet
Betlen Anna
Biró Emese
Bodó Csanád
Bolemant Lilla
Demcsák Katalin
Federmayer Éva
Frank Tamás
Füstös Mónika
Hódosy Annamária
Huszár Ágnes
John K. Cox
Joó Mária
Kérchy Anna
Kovács Edina
Kovács Zsuzsanna
Lóránd Zsófia
Mago-Maghiar Anna
Mészaros Zsolt
Molnár Csilla
Pethő Mária
Sándor Klára
Simon Lehel
Sümegi Mariann
Szapu Marianna
Szegő Krisztina
Szlávi Anna
Takács István Károly
Thun Éva
Tóth Zsófia Anna
Tóthova Andrea
Varga Virág
Vasvári O. Louise
Zámbóné Kocic Larisa
Zsadányi Edit
2012-ben nyolcadik alkalommal rendezzük meg a hatalom, a kulturális reprezentációk/ a nyelvhasználat és az ideológia, a nők és a feminista gondolkodás magyar(országi) összefüggéseit kutató konferenciát. A konferenciasorozat a társadalmi nemi viszonyok és szexualitás szempontjából vizsgálódik, rendezője a Szegedi Tudományegyetemen Társadalmi Nemek Tudománya Kutatócsoportja, a TNT.
A konferencia a “férfiuralom” felforgatásának, átalakításának, megszüntetésének lehetőségeit és korlátait kívánja megvitatni a feminista kutatás és mozgalmak eredményeire és tanulságaira támaszkodva. A vállalkozás elengedhetetlen feltétele, hogy feltárjuk ennek a szimbolikus és fizikai erőszaknak és térnyerésnek sajátos formáit és intézményeit. A szituációba ágyazott tudás jegyében várjuk azokat a hiánypótló előadásokat, melyek nem csak kijelölik, de ki is kezdik ennek a férfiuralomnak a terjedelmét és (stigmatizáló) korlátait a különböző társadalmi intézményekben és kulturális reprezentációkban.
Az előadások a következő kérdésekre keresik a választ:
- Mi mindent jelent a racionalitás, a racionális tudás, ha a férfival van összekötve?
- Lehet-e ellentmondásos és képlékeny a szubjektum, ha férfinak tételeződik?
- Milyen kép- és szövegalkotó technikák vannak jelen, s azokban milyen hatalmi viszonyok rejlenek? Kinek van hatalmában látni?
- Van-e, és ha igen, milyen értelemben teste a férfinak? Honnan kell megközelítenünk ezt a testiséget, hogy kikezdhessük a felfogást szentesítő kánonjogot?
- Miként változik a férfias férfi jelentése és intézménye az egyes társadalmi csoportok pozíciójában, s ezek miként hatnak egymásra?
- Milyen történetek révén lesz elmesélhető a férfi életútja és milyen helyzetekben?
- Milyen társadalmi helyzetekben és milyen kulturális hagyományokban hangzik el a férfiak identitáskrízisére hivatkozás? Milyen megoldási sémák állnak rendelkezésre ezeknek az aggodalmaknak a kihangosítására?
- Miként és miért válik láthatatlanná egyik részről a karrier, másik részről a házimunka a férfinak szánt/vágyott életterekben?
- Milyen tendenciák alakultak ki az elmúlt húsz évben az iskolai végzettség, foglalkoztatás és előremenetel terén az egyes társadalmi intézményekben és régiókban?
- Milyen önfeláldozási és önmagukat okoló sémákat termelnek ki a „férfi” jelentésmezői a nők életében?
Az előadások természetesen magyar nyelvűek és 20 percesek, melyeket 10 perc vita követ.
A konferencia részletes programja és az előadások összefoglalói letölthetők a LETÖLTÉS menüpont alatt.
A konferencia színhelye a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészkar Konferenciaterme (Egyetem u. 2.). (A vasútállomástól sétálva kb. 10-15 perc).
Utazás: Szeged és Budapest között óránként jár vonat. Ezek egyik fele gyorsvonatként közlekedik, ezért nem kell rá helyjegyet váltani, másik fele helyjegyes, de kényelmesebbek a kocsik. A menetidő kb. 135 perc.
Részletes Információkért lásd a www.elivra.hu online vasúti menetrendet.
Regisztrációra szeptember 21-én, pénteken, 12:30-tól 15:30-ig, és 22-én, szombaton reggel, 8:30-tól 10 óráigig less lehetőség a konferencia helyszínén. A konferencia részvételi díja 7000 Ft, nappali tagozatos PhD-hallgatóknak 5000 Ft. Ez magában foglalja a kávét, a péntek esti fogadást és a szombati szendvics-ebédet is. A regisztráció csak a helyszínen lehetséges. Csak készpénzt tudunk elfogadni (számlát természetesen adunk). Esetleges visszalépés fizetési kötelezettség nélkül szeptember 7-ig lehetséges (a Szervezőknek küldött e-mailben).
Mindenki maga rendezi. Azoknak a résztvevőknek, akik nem az Apáthy vagy a Móra Kollégium vendégszobáiban kérnek szállást (központi szám, ahol a kollégiumokat lehet kérni: 62/544-000), a következő szállásokat javasoljuk:
Kata Panzió
Bolyai János u. 15.
62/311-258
Korona Szálló
Petőfi sgt. 4.
62/555-787
Família Panzió
Szentháromság u. 71.
T/F: (62) 441-122
Barát Erzsébet
Társadalmi Nemek Tudománya Kutatócsoport vezetője
Angol-Amerikai Intézet
TNT - Gender Studies Research Group honlap
Sándor Klára
Könyvtártudományi Tanszék