PROGRAM | ÖSSZEFOGLALÓK | HELYSZÍN
2024-ban a TNT Társadalmi Nemek Tudománya Kutatócsoport tizenkilencedik alkalommal rendezi meg éves NYIM: Nyelv, Ideológia, Média konferenciáját, melynek célja a magyarországi, illetve magyarnak tételeződő társadalmi és kulturális gyakorlatok, jelenségek és reprezentációk lokális sajátosságainak globális keretbe helyezett vizsgálata – ezúttal a ’gender’ és az ’ön/életírás’ ’fogalmainak összefüggéseire koncentrálva.
Narratívák közvetítésével értelmezzük világunk történéseit, egymáshoz való viszonyulásainkat, hatalmi relációink elrendeződéseit, ellenállási lehetőségeinket. A szövegek labirintusában kitüntetett figyelmet élvez az ön/életírás: az én és a másik diszkurzív konstrukciói képezik az önreflexióra kész modern szubjektum alappilléreit. Foucault-i értelemben, önmagunk elbeszélése egyszerre jelent a beszédre bujtogató ideológiai kényszernek való megfelelést/alárendelődést és biztosít én-technikai gyakorlatként potenciálisan felforgató, rendszerkritikus megküzdési stratégiát. Míg Philippe Lejeune az önéletrajzot a szerző és olvasó paktumának látta, melyen az olvasó a szerző igazmondás iránti elköteleződését kéri számon, addig a Paul de Man nevével társított posztmodern olvasatok az önéletrajz arcképromboló jellege, a faktualitás és fikcionalitás szükségszerű egybemosódása mellett érvelnek. A feminista ön/életíráskutatás – többek közt Sidonie Smith, Julia Watson, Leigh Gilmore, Domna Stanton, Liz Stanley írásai – a narratív identitás megtestesült (performatív, szomatikus, affektív) aspektusaira, és elbeszélhetetlen traumatikus hiátusaira, kapcsolati hálóba vetettségére, interszekcionális vetületeire és politikai tétjeire hívja fel a figyelmet, a szerzőség kollektív jellegét, az olvasó felelősségét, a szembenézés és a szemtanúság viszonyjellegét és jelentőségét hangsúlyozva. A közösségi média térhódításával a szelfik korában az önarckép reneszánszát éljük, az online médiaplatformok egyszerre demokratikus és behatároló terében egyszerre van jelen a szimulált, nárcisztikus, öncélú portrék és önreklámozó szövegek özöne és a társadalmi felelősségvállalást sürgető, többhangú, kollektív önreflexió, ahogyan azt a #metoo mozgalom virális térnyerése is példázza; vagy ahogyan az internet manipulálhatóságára figyelmeztető, az „igazság utáni” „demokrácia utáni” narratívák ’nyilvánvalóságát’ megkérdőjelező narratívák, az online és offline terek szétválasztását keresztülhúzó közösségi szerveződések, mint amilyen az iráni „Nők, Élet, Szabadság” egymást bátorító, megerősítő lázadó Instagram posztjai mutatják.
A konferencia központi kérdése, hogy milyen változatos formákat ölt, milyen célokat szolgál, milyen értelmezési keretbe ágyazódik ma az ön/életírás – mindenek előtt Magyarországon –, és főként miként képes a műfaj számot vetni a női és férfi lét, illetve ezek magától értetődő kétosztatú distinkcióinak kulturális mítoszaival, ellentmondásos elvárásaival, megélt tapasztalataival. Szeretettel várjuk vissza a korábbi konferenciák résztvevőit és hívjuk mindazokat, akik újonnan szeretnének csatlakozni hozzánk.
Várjuk mindazokat az előadásokat, melyek az ön/életírás kapcsán vizsgálják (újra) a gender/szexualitás viszonyokat a kultúratudomány, az irodalomtudomány, a nyelvészet, a médiatudomány, a pedagógia, a történettudomány, a politológia, a szociológia vagy a pszichológia területén.
Lehetséges témák:
- az ön/életrajzi megnyilatkozások kortárs és klasszikus formáinak emancipációs lehetőségei
- nőtörténetírás, kollektív identitásképzés, magyar feminizmusok/történetírás
- az ön/életírás etikai felelőssége, morálfilozófiai aspektusai (igazmondás, őszinteség, tévedhetőség, félreemlékezés)
- anti/meta-Bildungsroman, a fejlődéstörténet műfajának feminista újragondolásai
- az ön/életírás performatív aspektusai (stand up comedy, számítógépes játék, színház)
- traumanarratívák, betegségnarratívák, autopatográfia, pszichoterápiás elbeszélés, öngyógyító történetek
- fiktív ön/életrajz, autofikció, képzelt életek, az ön/életrajz beszédmódjával kísérletező szépirodalmi, filmes, képzőművészeti szövegek
- női és művészi identitás
- az ön/életírás az elmélet és az aktivizmus tükrében
- ön/arcképrajzolás az online térben, az új digitális médiumok és közösségi médiaplatformok énkonstrukciói: blogok, vlogok, szelfik, tik-tok: szimuláció és autenticitás, aktivista közösségek
- autoetnográfia, dekolonizáció
- autotanatográfia, az ön/életírás nekropolitikai vetületei
- önstilizálás, divat, reklám, az én fabrikálása a fogyasztói kultúrában
- családtörténet, transzgenerációs trauma, utóemlékezet
- ökobiográfia, az ön/életírás poszthumán változatai
- az ön/életírás marginális formái: levél, napló, oral history
- autotopográfia, útinapló, helytörténet, etnográfia
Jelentkezési határidő: 2024. június 16. A résztvevőknek és előadóknak jelentkezni 200-220 szavas absztrakttal az online űrlapon lehet. Eddigi hagyományainknak megfelelően, a TNTeF folyóirat 2025 tavaszi számában válogatást közlünk az elhangzott előadások alapján készült tanulmányokból. Az előadások magyar nyelvűek és 20 percesek, 10 perc vita követi őket. Az elfogadott előadásokról 2024. július 10-ig küldünk értesítést.
A konferencia helyszíne a Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Kari Konferenciaterme és az Angol-Amerikai Intézet X-es terme (6722 Szeged, Egyetem utca 2). Google térkép.
A NYIM19 konferencia programja 2024. szeptember 09-tól lesz elérhető ezen az oldalon. A rendezvénnyel kapcsolatos esetleges kérdéseket a gender@ieas-szeged.hu email címre várjuk.
Viszontlátásra Szegeden!
A Szervezők:
Annus Irén
Kérchy Anna